| Manufacturer Part Number: | 1N4746A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4746A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4746A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4746A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4746A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4746A G is new and unused, you can buy 1N4746A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4746A G.
| 1N977A | Zener Diode 47V 500mW ±10% Through Hole DO-7 | 1N977A.pdf | |
| VS-VSKN56/06 | SCR Module 600V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKN56/06.pdf | |
| PIC16LC620A-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC | PIC16LC620A-04/SO.pdf | |
| LMC6482IMM | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMC6482IMM.pdf | |
| TS1872IN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DIP | TS1872IN.pdf | |
| TSM9938FEUK+ | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | TSM9938FEUK+.pdf | |
| SN74V3660-7PEU | IC FIFO 8KX18 128QFP | SN74V3660-7PEU.pdf | |
| CY7C1565KV18-550BZXC | IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA | CY7C1565KV18-550BZXC.pdf | |
| 93LC56BXT-E/SN | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC56BXT-E/SN.pdf | |
| IS62WV102416BLL-25MI-TR | IC SRAM 16MB 25NS 48BGA | IS62WV102416BLL-25MI-TR.pdf | |
| IS42RM32400H-6BLI | IC SDRAM 128M 166MHZ 90BGA | IS42RM32400H-6BLI.pdf | |
| LTC2909IDDB-5#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 8-DFN (3x2) | LTC2909IDDB-5#TRPBF.pdf | |
| LTC3400BES6#TRPBF | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 600mA (Switch) SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC3400BES6#TRPBF.pdf | |
| LT3972IDD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 1 Output 3.5A 10-WFDFN Exposed Pad | LT3972IDD#TRPBF.pdf | |
| ADP1711AUJZ-1.5-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA TSOT-5 | ADP1711AUJZ-1.5-R7.pdf |