| Manufacturer Part Number: | 1N4747A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4747A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4747A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 15.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4747A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4747A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4747A G is new and unused, you can buy 1N4747A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4747A G.
| SSA24-M3/5AT | DIODE SCHOTTKY 2A 40V DO-214AC | SSA24-M3/5AT.pdf | |
| RGP02-15E-E3/54 | DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA DO204 | RGP02-15E-E3/54.pdf | |
| A177D | Diode Standard 400V 100A Stud Mount | A177D.pdf | |
| ZC831BNTA | DIODE VARIABLE CAP SOT23-3 | ZC831BNTA.pdf | |
| BZX585-C3V0,115 | Zener Diode 3V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX585-C3V0,115.pdf | |
| TMA206S-L | TRIAC 600V 20A | TMA206S-L.pdf | |
| DMN2027UPS-13 | MOSFET N-CH 20V 10A POWERDI5060 | DMN2027UPS-13.pdf | |
| PIC16F1765T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16F1765T-I/ML.pdf | |
| MB90212PF-GT-185-BNDE1 | IC MCU 16BIT FFMC-16F 80QFP | MB90212PF-GT-185-BNDE1.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-170E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-170E1.pdf | |
| C8051F911-GUR | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QSOP | C8051F911-GUR.pdf | |
| 89HP0604RZBAB8 | Buffer, ReDriver 4 Channel 6.25Gbps 100-CABGA (9x9) | 89HP0604RZBAB8.pdf | |
| TL054CNSR | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SO | TL054CNSR.pdf | |
| MT52L1G32D4PG-093 WT ES:B | LPDDR3 32G 1GX32 FBGA QDP | MT52L1G32D4PG-093 WT ES:B.pdf | |
| XC6121C647ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C647ER-G.pdf |