| Manufacturer Part Number: | 1N4747A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11554 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4747A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4747A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 15.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4747A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4747A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4747A is new and unused, you can buy 1N4747A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4747A.
| PMCM4401VNEAZ | MOSFET N-CH 12V WLCSP | PMCM4401VNEAZ.pdf | |
| ATMEGA329PV-10AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA329PV-10AUR.pdf | |
| Z51F0811QUX | 8051 Z8051 Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z51F0811QUX.pdf | |
| PIC24F08KL402-I/SP | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24F08KL402-I/SP.pdf | |
| MT8965AE1 | Telecom IC PCM CODEC 18-PDIP | MT8965AE1.pdf | |
| LMC6061AIM/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6061AIM/NOPB.pdf | |
| 74ABT16652CMTDX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ABT16652CMTDX.pdf | |
| 72V3611L20PF8 | IC FIFO SYNC 64X36 20NS 120-TQFP | 72V3611L20PF8.pdf | |
| SN74AS4374BNSRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO | SN74AS4374BNSRE4.pdf | |
| 74LVC86AD,118 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SO | 74LVC86AD,118.pdf | |
| MC74VHC14DG | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | MC74VHC14DG.pdf | |
| SN74AC11DE4 | AND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | SN74AC11DE4.pdf | |
| 74ALVC16500MTD | TXRX 18BIT UNIV BUS 56TSSOP | 74ALVC16500MTD.pdf | |
| LT1640AHCS8#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | LT1640AHCS8#TRPBF.pdf | |
| AP431AG-13 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.5% 200mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | AP431AG-13.pdf |