| Manufacturer Part Number: | 1N4748A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11826 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4748A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4748A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 16.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4748A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4748A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4748A is new and unused, you can buy 1N4748A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4748A.
| Q6012LH2TP | TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220 | Q6012LH2TP.pdf | |
| MPSA63ZL1 | TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 | MPSA63ZL1.pdf | |
| ISL98003CNZ-150 | 3 Channel AFE 8 Bit 1.2mW 80-TQFP-EP (12x12) | ISL98003CNZ-150.pdf | |
| EP2AGX190EF29I3N | IC FPGA 372 I/O 780FBGA | EP2AGX190EF29I3N.pdf | |
| AT32UC3C2512C-A2ZT | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR®32 UC3 C Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | AT32UC3C2512C-A2ZT.pdf | |
| DSPIC33EP256GM604-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EP256GM604-I/ML.pdf | |
| SN65HVD37D | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN65HVD37D.pdf | |
| THS4601CD | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4601CD.pdf | |
| LM239QT | Comparator Differential CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 16-QFN (3x3) | LM239QT.pdf | |
| LT1017IS8#TRPBF | Comparator General Purpose Pull Up 8-SOIC | LT1017IS8#TRPBF.pdf | |
| HCF4518M013TR | IC UP-COUNTER BCD DUAL 16-SOIC | HCF4518M013TR.pdf | |
| MC10H160M | Parity Generator 12-Bit 16-SOEIAJ | MC10H160M.pdf | |
| SN74LVCC4245ADWR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-SOIC | SN74LVCC4245ADWR.pdf | |
| 7134LA70J8 | IC SRAM 32KBIT 70NS 52PLCC | 7134LA70J8.pdf | |
| ADM1027ARQZ | Fan Control, Temp Monitor 0°C ~ 105°C, External Sensor Internal and External Sensor SMBus Output 24-QSOP | ADM1027ARQZ.pdf |