| Manufacturer Part Number: | 1N4749A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9253 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4749A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4749A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 18.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4749A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4749A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4749A is new and unused, you can buy 1N4749A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4749A.
| 1N5379AE3/TR12 | Zener Diode 110V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5379AE3/TR12.pdf | |
| JANTX1N984BUR-1 | Zener Diode 91V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N984BUR-1.pdf | |
| 8N3SV75FC-0035CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0035CDI.pdf | |
| AD7248AAPZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD7248AAPZ-REEL.pdf | |
| A1010B-2PQG100C | IC FPGA 57 I/O 100QFP | A1010B-2PQG100C.pdf | |
| MCF51MM256VLL | Coldfire V1 MCF51MM Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MCF51MM256VLL.pdf | |
| 74HCT4067PW,118 | 1 Circuit IC Switch 16:1 120 Ohm 24-TSSOP | 74HCT4067PW,118.pdf | |
| SN74AUC2G66YZPR | 2 Circuit IC Switch 1:1 15 Ohm 8-DSBGA, 8-WCSP (1.9x0.9) | SN74AUC2G66YZPR.pdf | |
| DS2127+T&R | SCSI, LVD, SE Terminator 14 Terminations 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | DS2127+T&R.pdf | |
| SN74LVC02ADR | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LVC02ADR.pdf | |
| 74AUP3G0434GDH | Buffer/Inverter Configurable 3 Circuit 3 Input (2, 1) Input 8-XSON, SOT996-2 (2x3) | 74AUP3G0434GDH.pdf | |
| CY7C1399B-12VC | IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ | CY7C1399B-12VC.pdf | |
| MM5452VX/NOPB | IC DRIVER LIQ CRYSTL DISP 44PLCC | MM5452VX/NOPB.pdf | |
| ISL6140CBZ | Hot Swap Controller 1 Channel -48V, VoIP 8-SOIC | ISL6140CBZ.pdf | |
| MAX818LCSA+ | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | MAX818LCSA+.pdf |