| Manufacturer Part Number: | 1N4751A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4751A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4751A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4751A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4751A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4751A BK is new and unused, you can buy 1N4751A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4751A BK.
| MMBZ5256B | Zener Diode 30V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5256B.pdf | |
| FLZ5V6C | Zener Diode 5.8V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 | FLZ5V6C.pdf | |
| 15GN03CA-TB-E | RF Transistor NPN 10V 70mA 1.5GHz 200mW Surface Mount 3-CP | 15GN03CA-TB-E.pdf | |
| KSA1015GRBU | TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 | KSA1015GRBU.pdf | |
| SI52111-B4-GM2 | IC OSC PCI EXPRESS 1OUTPUT | SI52111-B4-GM2.pdf | |
| CDC319DB | Clock Fanout Buffer (Distribution), Data IC 100MHz 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | CDC319DB.pdf | |
| MAX5206BEUB+T | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5206BEUB+T.pdf | |
| ATMEGA649P-AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA649P-AUR.pdf | |
| MK20DN512ZVMD10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13) | MK20DN512ZVMD10.pdf | |
| AD8231ACPZ-RL | Instrumentation Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 16-LFCSP-WQ (4x4) | AD8231ACPZ-RL.pdf | |
| 74ACQ544SC | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | 74ACQ544SC.pdf | |
| SN74LVCE161284DLR | IC IEEE STD 1284 TXRX 48-SSOP | SN74LVCE161284DLR.pdf | |
| S-8337ACIB-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8337ACIB-T8T1G.pdf |