| Manufacturer Part Number: | 1N4751A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12542 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4751A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4751A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4751A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4751A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4751A is new and unused, you can buy 1N4751A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4751A.
| HN2S01FUTE85LF | Diode Array 3 Independent Schottky 10V 100mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | HN2S01FUTE85LF.pdf | |
| VIT760HM3/4W | Diode Schottky 60V 7.5A Through Hole TO-262AA | VIT760HM3/4W.pdf | |
| MUN5316DW1T1G | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 | MUN5316DW1T1G.pdf | |
| 2SD1994ASA | TRANS NPN 50V 1A MT-2 | 2SD1994ASA.pdf | |
| CPH6444-TL-W | MOSFET N-CH 60V 4.5A CPH6 | CPH6444-TL-W.pdf | |
| 501BMILF | IC PLL CLK MULTIPLIER 8SOIC | 501BMILF.pdf | |
| CY22801KSXC-019 | IC CLOCK GENERATOR | CY22801KSXC-019.pdf | |
| DS1315-5+ | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip Parallel 16-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1315-5+.pdf | |
| AD7896AR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | AD7896AR.pdf | |
| XC5VLX155T-1FF1136I | IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA | XC5VLX155T-1FF1136I.pdf | |
| MAX4852ETE+T | 2 Circuit IC Switch 2:1 4.5 Ohm 16-TQFN (3x3) | MAX4852ETE+T.pdf | |
| MAX4052EEE+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-QSOP | MAX4052EEE+T.pdf | |
| CD74HCT153M96G4 | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC | CD74HCT153M96G4.pdf | |
| TC426IJA | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8CDIP | TC426IJA.pdf | |
| S-1000N42-M5T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-1000N42-M5T1G.pdf |