| Manufacturer Part Number: | 1N4752A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4752A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4752A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 25.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4752A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4752A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4752A G is new and unused, you can buy 1N4752A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4752A G.
| VS-85CNQ015ASLPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 15V 40A Surface Mount D-61-8-SL | VS-85CNQ015ASLPBF.pdf | |
| SMAJ5921B-TP | Zener Diode 6.8V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5921B-TP.pdf | |
| MCH4009-TL-H | RF Transistor NPN 3.5V 40mA 25GHz 120mW Surface Mount 4-MCPH | MCH4009-TL-H.pdf | |
| 2SB1427T100E | TRANS PNP 20V 2A SOT-89 | 2SB1427T100E.pdf | |
| SI2312BDS-T1-E3 | MOSFET N-CH 20V 3.9A SOT23-3 | SI2312BDS-T1-E3.pdf | |
| AD7224LNZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 18-PDIP | AD7224LNZ.pdf | |
| Z8FMC16100AKSG | eZ8 Encore!® MC™ Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | Z8FMC16100AKSG.pdf | |
| LPC47M192-NW | Controller Interface 128-QFP (14x20) | LPC47M192-NW.pdf | |
| ISD1612BPYI | Voice Record/Playback IC Single Message 8 ~ 24 Sec Pushbutton 16-DIP | ISD1612BPYI.pdf | |
| LM4670SD/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 8-WSON (3x3) | LM4670SD/NOPB.pdf | |
| ADA4312-1ACPZ-RL | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 16-LFCSP-WQ (4x4) | ADA4312-1ACPZ-RL.pdf | |
| SN74ABT7820-25PH | IC SYNC FIFO MEM 512X18X2 80-QFP | SN74ABT7820-25PH.pdf | |
| SN74LVU04APW | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | SN74LVU04APW.pdf | |
| MM74C14N | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-PDIP | MM74C14N.pdf | |
| SN74CBT16245CDGGR | Bus Switch 8 x 1:1 48-TSSOP | SN74CBT16245CDGGR.pdf |