| Manufacturer Part Number: | 1N4753A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11071 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4753A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4753A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4753A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4753A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4753A is new and unused, you can buy 1N4753A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4753A.
| S3K-13 | Diode Standard 800V 3A Surface Mount SMC | S3K-13.pdf | |
| 1N5926C G | Zener Diode 11V 1.25W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5926C G.pdf | |
| ZXTN23015CFHTA | TRANS NPN 15V 6A SOT23-3 | ZXTN23015CFHTA.pdf | |
| IDT2308A-5HPG | IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-TSSOP | IDT2308A-5HPG.pdf | |
| R5F213M6UNNP#U0 | R8C R8C/3x/3MU Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 40-HWQFN (6x6) | R5F213M6UNNP#U0.pdf | |
| ISL43111IHZ-T | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm SOT-23-5 | ISL43111IHZ-T.pdf | |
| MAX4661EPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-PDIP | MAX4661EPE.pdf | |
| XRT73L03BIV-F | Telecom IC 120-LQFP (14x20) | XRT73L03BIV-F.pdf | |
| ISD5008ZDR | Voice Record/Playback IC Multiple Message 4 ~ 8 Min SPI 20-CSP | ISD5008ZDR.pdf | |
| TDA18218HN/C1,557 | IC TV SILICON TUNER 48HVQFN | TDA18218HN/C1,557.pdf | |
| 74ACT377SJX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP | 74ACT377SJX.pdf | |
| MT29F1G08ABAFAWP-ITE:F | SLC 1G 128MX8 TSOP | MT29F1G08ABAFAWP-ITE:F.pdf | |
| AT25020AN-10SU-2.7 | IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25020AN-10SU-2.7.pdf | |
| IX4424NTR | IC MOSFET DRIVER 3A SOIC | IX4424NTR.pdf | |
| LT3971IDD-5#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1.2A 10-WFDFN Exposed Pad | LT3971IDD-5#TRPBF.pdf |