| Manufacturer Part Number: | 1N4754A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4754A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4754A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4754A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4754A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4754A G is new and unused, you can buy 1N4754A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4754A G.
| DB3X313N0L | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | DB3X313N0L.pdf | |
| VS-42HF40 | Diode Standard 400V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-42HF40.pdf | |
| 20ETF12 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 20A Through Hole TO-220AC | 20ETF12.pdf | |
| 3EZ18D2E3/TR12 | Zener Diode 18V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ18D2E3/TR12.pdf | |
| BSC016N04LS G | MOSFET N-CH 40V 100A TDSON-8 | BSC016N04LS G.pdf | |
| X9269TS24Z | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9269TS24Z.pdf | |
| ISPLSI 2032A-110LJN44 | IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC | ISPLSI 2032A-110LJN44.pdf | |
| ATSAM4S8CA-ANR | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4S8CA-ANR.pdf | |
| MAX4712EPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 16-PDIP | MAX4712EPE.pdf | |
| TLC2262IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC2262IDR.pdf | |
| MAX406ACSA | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX406ACSA.pdf | |
| SN74ALVCH16721DLR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 56SSOP | SN74ALVCH16721DLR.pdf | |
| CD74AC573M96G4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | CD74AC573M96G4.pdf | |
| SN74AS181ADWR | IC ARITHMETIC LOGIC UNIT 24-SOIC | SN74AS181ADWR.pdf | |
| MC3PHACVPE | Motor Driver IGBT Serial 28-PDIP | MC3PHACVPE.pdf |