| Manufacturer Part Number: | 1N4754A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11609 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4754A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4754A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4754A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4754A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4754A is new and unused, you can buy 1N4754A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4754A.
| MBRA1H100T3G | DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA | MBRA1H100T3G.pdf | |
| TZMC3V6-M-08 | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC3V6-M-08.pdf | |
| S2070W82 | SCR 200V 70A Standard Recovery Through Hole TO-218X Non-Isolated Mounting Tab | S2070W82.pdf | |
| Q8016NH6TP | TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263 | Q8016NH6TP.pdf | |
| IRF7403TRPBF | MOSFET N-CH 30V 8.5A 8-SOIC | IRF7403TRPBF.pdf | |
| BSP297 E6327 | MOSFET N-CH 200V 660MA SOT-223 | BSP297 E6327.pdf | |
| DS1307Z+T&R | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1307Z+T&R.pdf | |
| ADC0832CCWM | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 14-SOICW | ADC0832CCWM.pdf | |
| AD7863AR-10REEL | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-SOIC W | AD7863AR-10REEL.pdf | |
| LTC2624IGN-1#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SSOP | LTC2624IGN-1#PBF.pdf | |
| LTC2607CDE-1#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 12-DFN (4x3) | LTC2607CDE-1#PBF.pdf | |
| TMS320C31PQL80 | IC DSP 132-BQFP | TMS320C31PQL80.pdf | |
| XC6SLX25-2FTG256I | IC FPGA 186 I/O 256FTBGA | XC6SLX25-2FTG256I.pdf | |
| LM3S6911-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S6911-IBZ50-A2T.pdf | |
| ADG408BRU-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-TSSOP | ADG408BRU-REEL7.pdf |