| Manufacturer Part Number: | 1N4755A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4755A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4755A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4755A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4755A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4755A G is new and unused, you can buy 1N4755A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4755A G.
| BZX84B6V2-E3-18 | Zener Diode 6.2V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B6V2-E3-18.pdf | |
| 2EZ8.2D2/TR12 | Zener Diode 8.2V 2W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ8.2D2/TR12.pdf | |
| IXFH22N65X2 | MOSFET N-CH 650V 22A TO-247 | IXFH22N65X2.pdf | |
| CSD17579Q5A | MOSFET N-CH 30V 25A 8VSON | CSD17579Q5A.pdf | |
| 8N3SV76KC-0018CDI | VCXO IC 212.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0018CDI.pdf | |
| X9279TV14I-2.7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9279TV14I-2.7.pdf | |
| MK30DN512ZVMD10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K30 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13) | MK30DN512ZVMD10.pdf | |
| LM4938MH/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 28-HTSSOP | LM4938MH/NOPB.pdf | |
| IS61LV12816L-10LQI | IC SRAM 2MBIT 10NS 44LQFP | IS61LV12816L-10LQI.pdf | |
| MAX6429AGUR+T | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry SOT-23-3 | MAX6429AGUR+T.pdf | |
| BQ24640RVAT | Supercapacitor Charger PMIC 16-VQFN Exposed Pad (3.5x3.5) | BQ24640RVAT.pdf | |
| MAX701CPA | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 8-PDIP | MAX701CPA.pdf | |
| RT8055GQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 10-WFDFN Exposed Pad | RT8055GQW.pdf | |
| MIC37101-3.3YM | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A 8-SOIC | MIC37101-3.3YM.pdf | |
| MIC37150-1.65WR-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.65V 1.5A S-PAK-3 | MIC37150-1.65WR-TR.pdf |