| Manufacturer Part Number: | 1N4755A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12932 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4755A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4755A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4755A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4755A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4755A is new and unused, you can buy 1N4755A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4755A.
| CMSH1-20M BK | DIODE GEN PURP 20V 1A SMA | CMSH1-20M BK.pdf | |
| SMAJ5938B-TP | Zener Diode 36V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SMAJ5938B-TP.pdf | |
| SPD03N60S5BTMA1 | MOSFET N-CH 600V 3.2A TO-252 | SPD03N60S5BTMA1.pdf | |
| MAX5230AEEE+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-QSOP | MAX5230AEEE+T.pdf | |
| XC95288XL-10CSG280C | IC CPLD 288MC 10NS 280CSBGA | XC95288XL-10CSG280C.pdf | |
| R5S72631P200FP | SH2A-FPU SuperH® SH7200 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless 240-QFP (32x32) | R5S72631P200FP.pdf | |
| LM324DRE4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | LM324DRE4.pdf | |
| MCP6234T-E/ST | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MCP6234T-E/ST.pdf | |
| 54FCT162244CTEB | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-CERPACK | 54FCT162244CTEB.pdf | |
| 34LC02-E/ST | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP | 34LC02-E/ST.pdf | |
| M24256-BWMN6TP/A | IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC | M24256-BWMN6TP/A.pdf | |
| MT47H128M8CF-25E IT:H TR | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA | MT47H128M8CF-25E IT:H TR.pdf | |
| MAX16929EGUI/V+ | Automotive PMIC 28-TSSOP-EP | MAX16929EGUI/V+.pdf | |
| MAX6795TPSD2+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 20-TQFN-EP (5x5) | MAX6795TPSD2+T.pdf | |
| TPS562208DDCT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.768V 1 Output 2A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | TPS562208DDCT.pdf |