| Manufacturer Part Number: | 1N4756A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12250 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4756A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4756A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 35.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4756A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4756A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4756A is new and unused, you can buy 1N4756A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4756A.
| GBJ804 | RECT BRIDGE GPP 400V 8A GBJ | GBJ804.pdf | |
| BZD27C130P-HE3-08 | Zener Diode 130V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C130P-HE3-08.pdf | |
| NDS9947 | MOSFET 2P-CH 20V 3.5A 8-SOIC | NDS9947.pdf | |
| AOTF409 | MOSFET P-CH 60V 5.4A TO220FL | AOTF409.pdf | |
| IXFH20N80P | MOSFET N-CH 800V 20A TO-247 | IXFH20N80P.pdf | |
| UPD78F1849AGC-UEU-AX | 78K/0R 78K0R/Kx3-C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | UPD78F1849AGC-UEU-AX.pdf | |
| LM3S9L97-IBZ80-C5T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9L97-IBZ80-C5T.pdf | |
| FSA1156P6 | 1 Circuit IC Switch 1:1 900 mOhm SC-70-6 | FSA1156P6.pdf | |
| SN74LVC3G07QDCURQ1 | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element Open Drain Output US8 | SN74LVC3G07QDCURQ1.pdf | |
| 74LVTH244BDB,118 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74LVTH244BDB,118.pdf | |
| S-8337ABGA-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8337ABGA-P8T1G.pdf |