| Manufacturer Part Number: | 1N4757A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10932 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4757A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4757A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4757A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4757A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4757A is new and unused, you can buy 1N4757A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4757A.
| TVR06J-E3/73 | DIODE GEN PURP 600V 600MA DO204 | TVR06J-E3/73.pdf | |
| SZMMSZ4714T1G | Zener Diode 33V 500mW Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ4714T1G.pdf | |
| CDLL957A | Zener Diode 6.8V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL957A.pdf | |
| SMBG4756C/TR13 | Zener Diode 47V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4756C/TR13.pdf | |
| BUL1203EFP | TRANS NPN 550V 5A TO-220FP | BUL1203EFP.pdf | |
| FQD4N20LTM | MOSFET N-CH 200V 3.2A DPAK | FQD4N20LTM.pdf | |
| IRL3103SPBF | MOSFET N-CH 30V 64A D2PAK | IRL3103SPBF.pdf | |
| 8N3Q001FG-0136CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 312.5MHz, 100MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0136CDI8.pdf | |
| XC8662FRIBEFXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 86MHz 8KB (8K x 8) FLASH 38-TSSOP | XC8662FRIBEFXUMA1.pdf | |
| PIC16C67-20E/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C67-20E/L.pdf | |
| DG309BDJ-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-PDIP | DG309BDJ-E3.pdf | |
| OPA369AIDCKR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | OPA369AIDCKR.pdf | |
| ADL5303ACPZ-RL | Logarithmic Converter IC Fiber Optics 16-LFCSP-WQ (3x3) | ADL5303ACPZ-RL.pdf | |
| S29GL512S10DHSS63 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 64BGA | S29GL512S10DHSS63.pdf | |
| AT27C010L-70PI | IC OTP 1MBIT 70NS 32DIP | AT27C010L-70PI.pdf |