| Manufacturer Part Number: | 1N4759A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4759A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4759A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 125 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4759A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4759A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4759A G is new and unused, you can buy 1N4759A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4759A G.
| MBRD20200CT-13 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | MBRD20200CT-13.pdf | |
| SS34-3HE3/9AT | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AB | SS34-3HE3/9AT.pdf | |
| 15ETX06S | Diode Standard 600V 15A Surface Mount D2PAK | 15ETX06S.pdf | |
| FDS6688S | MOSFET N-CH 30V 16A 8SOIC | FDS6688S.pdf | |
| PI6C20800BIAE | IC CLOCK BUFFER 1:8 48TSSOP | PI6C20800BIAE.pdf | |
| MCP4251T-104E/ML | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 16-QFN-EP (4x4) | MCP4251T-104E/ML.pdf | |
| LFE5UM-45F-6BG381C | IC FPGA 203 I/O 381CABGA | LFE5UM-45F-6BG381C.pdf | |
| EP3CLS100F780I7 | IC FPGA 413 I/O 780FBGA | EP3CLS100F780I7.pdf | |
| MCF51JM64VLH | Coldfire V1 MCF51JM Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MCF51JM64VLH.pdf | |
| LMV324Q3MTX/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMV324Q3MTX/NOPB.pdf | |
| TLC085IPWP | General Purpose Amplifier 4 Circuit 20-HTSSOP | TLC085IPWP.pdf | |
| 74LVQ241SC | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74LVQ241SC.pdf | |
| CD74AC74EE4 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP | CD74AC74EE4.pdf | |
| 74VHC373SJ | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOP | 74VHC373SJ.pdf | |
| 74HCT164PW-Q100J | IC SHIFT REG 8BIT SI-PO 14TSSOP | 74HCT164PW-Q100J.pdf |