| Manufacturer Part Number: | 1N4760A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4760A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4760A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4760A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4760A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4760A G is new and unused, you can buy 1N4760A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4760A G.
| GDZ7V5B-HG3-18 | Zener Diode 7.5V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ7V5B-HG3-18.pdf | |
| CRZ11(TE85L,Q) | Zener Diode 11V 700mW ±10% Surface Mount S-FLAT (1.6x3.5) | CRZ11(TE85L,Q).pdf | |
| FDS9934C | MOSFET N/P-CH 20V 6.5A/5A 8SOIC | FDS9934C.pdf | |
| SI4848DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 150V 2.7A 8-SOIC | SI4848DY-T1-GE3.pdf | |
| ZL40205LDF1 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 750MHz 32-VFQFN Exposed Pad | ZL40205LDF1.pdf | |
| ATSAML22G16A-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L22G Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-TQFP | ATSAML22G16A-AUT.pdf | |
| ATMEGA64L-8MJ | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA64L-8MJ.pdf | |
| MAX223EWI+ | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX223EWI+.pdf | |
| OPA615ID | IC DC RESTORATION CIRCUIT 14SOIC | OPA615ID.pdf | |
| 74HCT132PW,112 | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | 74HCT132PW,112.pdf | |
| S-80839CNMC-B8YT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80839CNMC-B8YT2U.pdf | |
| ISL78310ARAJZ-T7A | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 5 V 1A 10-DFN (3x3) | ISL78310ARAJZ-T7A.pdf |