| Manufacturer Part Number: | 1N4762A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 82V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4762A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4762A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 82V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 62.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4762A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4762A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4762A G is new and unused, you can buy 1N4762A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4762A G.
| BBY5202WH6327XTSA1 | DIODE TUNING 7V 20MA SCD80 | BBY5202WH6327XTSA1.pdf | |
| BZX384B5V1-E3-08 | Zener Diode 5.1V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B5V1-E3-08.pdf | |
| 8N3QV01LG-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0023CDI.pdf | |
| MCP4552T-503E/MF | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 257 Taps I²C Interface 8-DFN-EP (3x3) | MCP4552T-503E/MF.pdf | |
| MAX5152AEEE+T | 13 Bit Digital to Analog Converter 2 16-QSOP | MAX5152AEEE+T.pdf | |
| MPC8377ECVRAGD | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8377ECVRAGD.pdf | |
| LHV870LCX/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit 10-UQFN (2.6x2.6) | LHV870LCX/NOPB.pdf | |
| ADA4939-1YCPZ-RL | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 16-LFCSP-VQ (3x3) | ADA4939-1YCPZ-RL.pdf | |
| OPA362AIDCKT | IC OPAMP VIDEO DRIVER SC70 | OPA362AIDCKT.pdf | |
| 7132LA55C | IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP | 7132LA55C.pdf | |
| L6386D | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14-SOIC | L6386D.pdf | |
| MAX706RCSA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | MAX706RCSA+.pdf | |
| MIC5330-PKYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 2.6V 300mA 8-MLF® (2x2) | MIC5330-PKYML-TR.pdf |