| Manufacturer Part Number: | 1N4764A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 100V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4764A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4764A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 100V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 350 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 76V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4764A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4764A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4764A G is new and unused, you can buy 1N4764A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4764A G.
| BZX84C20-TP | Zener Diode 20V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23 | BZX84C20-TP.pdf | |
| VSKT230-08 | SCR Module 800V 510A Series Connection - All SCRs Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKT230-08.pdf | |
| 8N3SV76KC-0177CDI8 | VCXO IC 1124MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0177CDI8.pdf | |
| 8N4SV75EC-0046CDI | VCXO IC 200MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0046CDI.pdf | |
| MAX4657ESA+ | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 8-SOIC | MAX4657ESA+.pdf | |
| ADG5209FBRUZ-RL7 | 2 Circuit IC Switch 4:1 160 Ohm 16-TSSOP | ADG5209FBRUZ-RL7.pdf | |
| MAX4026EWP+ | IC AMP VIDEO MUX 2:1 20-SOIC | MAX4026EWP+.pdf | |
| DS1232LPSN-2 | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 8-SOIC | DS1232LPSN-2.pdf | |
| XR76208ELTR-F | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 8A 30-PowerVFQFN | XR76208ELTR-F.pdf | |
| S-13R1H22-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.2V 150mA SOT-23-5 | S-13R1H22-M5T1U3.pdf | |
| ISL6363IRTZ | - Controller, Intel VR12 Voltage Regulator IC 2 Output 48-TQFN (6x6) | ISL6363IRTZ.pdf |