| Manufacturer Part Number: | 1N4769A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4769A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4769A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 350 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4769A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4769A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4769A is new and unused, you can buy 1N4769A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4769A.
| UG06C-E3/54 | Diode Standard 150V 600mA Through Hole MPG06 | UG06C-E3/54.pdf | |
| PM75B5L1C060 | Power Driver Module IGBT H-Bridge 600V 75A Module | PM75B5L1C060.pdf | |
| BLF7G22LS-130,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 950mA 2.11GHz ~ 2.17GHz 18.5dB 30W SOT502B | BLF7G22LS-130,112.pdf | |
| 8N3SV75FC-0184CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0184CDI8.pdf | |
| AD7173-8BCPZ-RL | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 40-LFCSP-WQ (6x6) | AD7173-8BCPZ-RL.pdf | |
| CAT5118TBI-50GT3 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-5 | CAT5118TBI-50GT3.pdf | |
| XCV2000E-6BG560I | IC FPGA 404 I/O 560MBGA | XCV2000E-6BG560I.pdf | |
| XPC823ZT81B2T | PowerPC Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 81MHz 256-PBGA (23x23) | XPC823ZT81B2T.pdf | |
| PCM3006T/2K | Stereo Audio Interface 16 b Serial 24-SSOP | PCM3006T/2K.pdf | |
| LT1328IS8#PBF | 0/1 Receiver Infrared (IRDA) 8-SOIC | LT1328IS8#PBF.pdf | |
| SN74AUP1G17YZPR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUP1G17YZPR.pdf | |
| CBT3126DB,118 | Bus Switch 1 x 1:1 14-SSOP | CBT3126DB,118.pdf | |
| AT28BV256-20TI | IC EEPROM 256KBIT 200NS 28TSOP | AT28BV256-20TI.pdf | |
| S-80819CNNB-B8ET2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80819CNNB-B8ET2U.pdf | |
| LM5033SD | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-WSON (4x4) | LM5033SD.pdf |