| Manufacturer Part Number: | 1N4770A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4770A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4770A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4770A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4770A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4770A is new and unused, you can buy 1N4770A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4770A.
| BCX71J,215 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 | BCX71J,215.pdf | |
| IRF9540L | MOSFET P-CH 100V 19A TO-262 | IRF9540L.pdf | |
| ZL30123GGG2 | IC SONET/SDH SYNCH 100CABGA | ZL30123GGG2.pdf | |
| ML610Q102-NNNGDZ05BX | nX-U8/100 ML610100 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 6KB (3K x 16) FLASH 16-WQFN (4x4) | ML610Q102-NNNGDZ05BX.pdf | |
| SN65LVDS349PWR | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | SN65LVDS349PWR.pdf | |
| MT8880CS1 | Telecom IC DTMF Transceiver 20-SOIC | MT8880CS1.pdf | |
| XR68C92CV-F | IC DUART CMOS 44LQFP | XR68C92CV-F.pdf | |
| 72V281L15PFI | IC FIFO 32768X18 15NS 64QFP | 72V281L15PFI.pdf | |
| 74CBTD3384CDBQRE4 | Bus Switch 5 x 1:1 24-SSOP/QSOP | 74CBTD3384CDBQRE4.pdf | |
| HIP4086APZ | IC DRIVER FET 3PHASE N-CH 24DIP | HIP4086APZ.pdf | |
| LM4040BIM3X-10 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040BIM3X-10.pdf | |
| MP1527DR-LF-P | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 3.3V 1 Output 2A 16-VQFN Exposed Pad | MP1527DR-LF-P.pdf | |
| S-1333D30-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA HSNT-4-A | S-1333D30-A4T1U3.pdf |