| Manufacturer Part Number: | 1N4771A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4771A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4771A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4771A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4771A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4771A is new and unused, you can buy 1N4771A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4771A.
| P600D-E3/73 | DIODE GEN PURP 200V 6A P600 | P600D-E3/73.pdf | |
| CLL4750A BK | Zener Diode 27V 1W ±5% Surface Mount MELF | CLL4750A BK.pdf | |
| MMSZ5236ET1 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5236ET1.pdf | |
| PTV3.9B-E3/85A | Zener Diode 4.2V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) | PTV3.9B-E3/85A.pdf | |
| FMMT489TC | TRANS NPN 30V 1A SOT23-3 | FMMT489TC.pdf | |
| NDF06N60ZG-001 | MOSFET N-CH 600V 7.1A TO-220FP | NDF06N60ZG-001.pdf | |
| NB3N49152MNG | IC CLK GEN VCXO LVPECL 20QFN | NB3N49152MNG.pdf | |
| 8N4DV85FC-0102CDI | VCXO IC 25MHz, 50MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0102CDI.pdf | |
| XC3S1000-5FGG320C | IC FPGA 221 I/O 320 FBGA | XC3S1000-5FGG320C.pdf | |
| EX64-PTQ64I | IC FPGA 41 I/O 64TQFP | EX64-PTQ64I.pdf | |
| ATXMEGA128C3-MHR | AVR AVR® XMEGA® C3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATXMEGA128C3-MHR.pdf | |
| DG2536DN-T1-E4 | 2 Circuit IC Switch 2:1 500 mOhm 10-DFN (3x3) | DG2536DN-T1-E4.pdf | |
| SN65LVDT348D | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | SN65LVDT348D.pdf | |
| OPA2727AID | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2727AID.pdf | |
| SN74LVC1G14DCKT | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SC-70-5 | SN74LVC1G14DCKT.pdf |