| Manufacturer Part Number: | 1N4772A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4772A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4772A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4772A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4772A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4772A is new and unused, you can buy 1N4772A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4772A.
| SS23 | DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AA | SS23.pdf | |
| BYM07-400HE3/83 | DIODE GEN PURP 400V 500MA DO213 | BYM07-400HE3/83.pdf | |
| BZT52B22-HE3-18 | Zener Diode 22V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B22-HE3-18.pdf | |
| STGIPS20C60T-H | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 20A 25-DIP Module | STGIPS20C60T-H.pdf | |
| MAC12SM | TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB | MAC12SM.pdf | |
| 2N6388G | TRANS NPN DARL 80V 10A TO220AB | 2N6388G.pdf | |
| BD897-S | TRANS NPN DARL 60V 8A | BD897-S.pdf | |
| DTC124XUAT106 | TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3 | DTC124XUAT106.pdf | |
| HMCAD1511 | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 48-QFN (7x7) | HMCAD1511.pdf | |
| ADS4126IRGZR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS4126IRGZR.pdf | |
| M306S0FAGP#U5 | M16C/60 M16C™ M16C/60/6S Microcontroller IC 16-Bit 15MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | M306S0FAGP#U5.pdf | |
| P5020NSN7QMB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 2 Core, 64-Bit 2.0GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5020NSN7QMB.pdf | |
| LAN8810-AKZE-TR | 4/4 Transceiver Full GMII 72-QFN (10x10) | LAN8810-AKZE-TR.pdf | |
| THS3120IDGN | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS3120IDGN.pdf | |
| SN74LVC2G07DBVRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output SOT-23-6 | SN74LVC2G07DBVRG4.pdf |