| Manufacturer Part Number: | 1N4774A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4774A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4774A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4774A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4774A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4774A is new and unused, you can buy 1N4774A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4774A.
| STPS16150CG-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 8A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS16150CG-TR.pdf | |
| MBRTA40020RL | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 20V 200A Chassis Mount Three Tower | MBRTA40020RL.pdf | |
| SI5475BDC-T1-GE3 | MOSFET P-CH 12V 6A 1206-8 | SI5475BDC-T1-GE3.pdf | |
| PL133-47OI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 150MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | PL133-47OI.pdf | |
| TMS320VC549GGUR100 | IC FIXED POINT DSP 144-BGA | TMS320VC549GGUR100.pdf | |
| LCMXO2-256ZE-2UMG64C | IC FPGA 44 I/O 64UCBGA | LCMXO2-256ZE-2UMG64C.pdf | |
| DSPIC33FJ64GS406-I/MR | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33FJ64GS406-I/MR.pdf | |
| MB90F438LSPF-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90435 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F438LSPF-G.pdf | |
| MC33794EKR2 | IC SENSOR ELECTRIC FIELD 54SOIC | MC33794EKR2.pdf | |
| MAX478EPA | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | MAX478EPA.pdf | |
| MT47H64M4BP-37E:B TR | IC DDR2 SDRAM 256MBIT 60FBGA | MT47H64M4BP-37E:B TR.pdf | |
| SIC531ACD-T1-GE3 | IC CTLR STAGE 30A 3.3V PWM PPAK | SIC531ACD-T1-GE3.pdf | |
| VN5E160ASOTR-E | IC HIGH SIDE DRIVER 1CH 16SOIC | VN5E160ASOTR-E.pdf | |
| LTC2913CMS-1#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 10-MSOP | LTC2913CMS-1#PBF.pdf | |
| MAX821SUS+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143-4 | MAX821SUS+T.pdf |