| Manufacturer Part Number: | 1N4775A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4775A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4775A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4775A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4775A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4775A is new and unused, you can buy 1N4775A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4775A.
| JANTXV1N978C-1 | Zener Diode 51V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N978C-1.pdf | |
| ZTX705STZ | TRANS PNP DARL 120V 1A E-LINE | ZTX705STZ.pdf | |
| FCH22N60N | MOSFET N-CH 600V 22A TO-247 | FCH22N60N.pdf | |
| NGTB15N60R2FG | IGBT 600V 24A 54W Through Hole TO-220F-3FS | NGTB15N60R2FG.pdf | |
| IDT74FCT38072DCI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 166MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | IDT74FCT38072DCI8.pdf | |
| S6E2HG6G0AGB30000 | ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2HG Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 544KB (544K x 8) FLASH 121-FBGA (6x6) | S6E2HG6G0AGB30000.pdf | |
| DSPIC33FJ32GP302T-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33FJ32GP302T-I/MM.pdf | |
| MAX7413CUA+ | IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX | MAX7413CUA+.pdf | |
| AD8390AACPZ-RL | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 16-LFCSP-VQ (4x4) | AD8390AACPZ-RL.pdf | |
| SN74LVCH245ADWRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LVCH245ADWRG4.pdf | |
| MC10EP51DTG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP | MC10EP51DTG.pdf | |
| AT27C256R-90PC | IC OTP 256KBIT 90NS 28DIP | AT27C256R-90PC.pdf | |
| TLC5917INE4 | LED Driver IC 8 Output Linear Shift Register 120mA 16-PDIP | TLC5917INE4.pdf | |
| TPS40074RHLRG4 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-VQFN (3.5x4.5) | TPS40074RHLRG4.pdf |