| Manufacturer Part Number: | 1N4776A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4776A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4776A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4776A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4776A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4776A is new and unused, you can buy 1N4776A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4776A.
| FFP30UP20DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Through Hole TO-220-3 | FFP30UP20DNTU.pdf | |
| STF30N10F7 | MOSFET N-CH 100V 35A TO-220FP | STF30N10F7.pdf | |
| IRGP4263DPBF | IGBT 650V 90A 325W Through Hole TO-247AC | IRGP4263DPBF.pdf | |
| DS14285+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 114B Parallel 24-DIP (0.600", 15.24mm) | DS14285+.pdf | |
| ADS4145IRGZ25 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS4145IRGZ25.pdf | |
| AGL250V2-FGG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | AGL250V2-FGG144I.pdf | |
| DSPIC33EV128GM004-E/ML | dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EV128GM004-E/ML.pdf | |
| DSPIC30F2011-20I/SO | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 18-SOIC | DSPIC30F2011-20I/SO.pdf | |
| MPC8555CPXAJD | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8555CPXAJD.pdf | |
| SP213ECA-L | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SP213ECA-L.pdf | |
| NCS20092DR2G | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | NCS20092DR2G.pdf | |
| FMS6418BMTC14X | IC FILTER VIDEO TRIPLE 14TSSOP | FMS6418BMTC14X.pdf | |
| CD40117BPWE4 | IC TERMINATOR PROG DUAL 14-TSSOP | CD40117BPWE4.pdf | |
| SN74ALVC162334DL | IC UNIV BUS DVR 16BIT 48SSOP | SN74ALVC162334DL.pdf | |
| VN750(012Y) | IC DRIVER HIGHSIDE 6A PENTAWATT | VN750(012Y).pdf |