| Manufacturer Part Number: | 1N4777A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4777A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4777A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4777A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4777A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4777A is new and unused, you can buy 1N4777A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4777A.
| IDT5V2528APGGI | IC CLK DVR ZD BUFFER PLL 28TSSOP | IDT5V2528APGGI.pdf | |
| ADG1613BCPZ-REEL | 4 Circuit IC Switch 1:1 1.1 Ohm 16-LFCSP-VQ (4x4) | ADG1613BCPZ-REEL.pdf | |
| AM26C32QD | 0/4 Receiver RS422, RS423 16-SOIC | AM26C32QD.pdf | |
| OP249GPZ | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | OP249GPZ.pdf | |
| OP413FSZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-SOIC | OP413FSZ.pdf | |
| LT1999CMS8-50F#TRPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | LT1999CMS8-50F#TRPBF.pdf | |
| HA3-5033-5 | IC VIDEO BUFFER 250MHZ 8DIP | HA3-5033-5.pdf | |
| SN74F163ADG4 | IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOIC | SN74F163ADG4.pdf | |
| W949D2DBJX5I | IC LPDDR SDRAM 512MBIT 90VFBGA | W949D2DBJX5I.pdf | |
| 70V658S10BC | IC SRAM 2MBIT 10NS 256CABGA | 70V658S10BC.pdf | |
| MTFC32GJVED-4M IT | IC FLASH 256GBIT 169VFBGA | MTFC32GJVED-4M IT.pdf |