| Manufacturer Part Number: | 1N4780A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4780A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4780A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4780A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4780A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4780A is new and unused, you can buy 1N4780A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4780A.
| FDH444 | DIODE GEN PURP 125V 200MA DO35 | FDH444.pdf | |
| S1G-13 | Diode Standard 400V 1A Surface Mount SMA | S1G-13.pdf | |
| DDZ13BSF-7 | Zener Diode 12.88V 500mW ±3% Surface Mount SOD-323F | DDZ13BSF-7.pdf | |
| MMBZ4698-HE3-08 | Zener Diode 11V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4698-HE3-08.pdf | |
| AON6400 | MOSFET N-CH 30V 85A 8DFN | AON6400.pdf | |
| NB100EP223FAR2G | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 500MHz 64-LQFP Exposed Pad | NB100EP223FAR2G.pdf | |
| MAX1211ETL+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-TQFN-EP (5x5) | MAX1211ETL+.pdf | |
| 5SGXMA5K3F40I3LN | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXMA5K3F40I3LN.pdf | |
| MB91F526DWBPMC-GSE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB91F526DWBPMC-GSE2.pdf | |
| DSPIC33EP32MC504T-E/ML | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EP32MC504T-E/ML.pdf | |
| PEF 2426 H V1.1 D | Telecom IC High Voltage Power Controller P-MQFP-44 | PEF 2426 H V1.1 D.pdf | |
| S25FL128SDSMFBG03 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 16SOIC | S25FL128SDSMFBG03.pdf | |
| MAX6310UK28D1-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6310UK28D1-T.pdf | |
| CAX809ZTBI-T3 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23 | CAX809ZTBI-T3.pdf | |
| MP9186GQ-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 6A 14-PowerVFQFN | MP9186GQ-Z.pdf |