| Manufacturer Part Number: | 1N4782A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4782A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4782A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4782A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4782A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4782A is new and unused, you can buy 1N4782A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4782A.
| EDZVT2R6.8B | Zener Diode 6.8V 150mW ±2% Surface Mount EMD2 | EDZVT2R6.8B.pdf | |
| BZX84C62-E3-08 | Zener Diode 62V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C62-E3-08.pdf | |
| 1N4897 | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 | 1N4897.pdf | |
| AON6970 | MOSFET 2N-CH 30V 24A/42A 8DFN | AON6970.pdf | |
| NTS2101PT1G | MOSFET P-CH 8V 1.4A SOT-323 | NTS2101PT1G.pdf | |
| ISPLSI 2128VE-180LQ160 | IC CPLD 128MC 5NS 160QFP | ISPLSI 2128VE-180LQ160.pdf | |
| M38239GCHP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 48KB (48K x 8) QzROM 80-LQFP (12x12) | M38239GCHP#U0.pdf | |
| MB90594GHZPF-GS-193-ER | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90594GHZPF-GS-193-ER.pdf | |
| MPC8379ECVRAGD | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8379ECVRAGD.pdf | |
| TLV320AIC31IRHBR | Stereo Audio Interface 24 b PCM Audio Interface 32-VQFN (5x5) | TLV320AIC31IRHBR.pdf | |
| LTC2055HVIDD#TRPBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LTC2055HVIDD#TRPBF.pdf | |
| LMX324AUD+T | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMX324AUD+T.pdf | |
| SN74LV540ARGYR | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-VQFN (3.5x4.5) | SN74LV540ARGYR.pdf | |
| 74VHCT00AMX | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | 74VHCT00AMX.pdf | |
| MAX16800ATE+T | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 350mA 16-TQFN (5x5) | MAX16800ATE+T.pdf |