| Manufacturer Part Number: | 1N4784A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4784A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4784A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4784A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4784A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4784A is new and unused, you can buy 1N4784A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4784A.
| MR752-BP | Diode Standard 200V 6A Through Hole Leaded Button | MR752-BP.pdf | |
| SMBG5341C/TR13 | Zener Diode 6.2V 5W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5341C/TR13.pdf | |
| SFT1446-H | MOSFET N-CH 60V 20A TP | SFT1446-H.pdf | |
| FDJ128N | MOSFET N-CH 20V 5.5A SC75-6 | FDJ128N.pdf | |
| TAS3108DCPR | IC AUDIO DSP 8-CH 38-HTSSOP | TAS3108DCPR.pdf | |
| ATTINY461A-SUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-SOIC | ATTINY461A-SUR.pdf | |
| Z8F0123SB005EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0123SB005EG.pdf | |
| MAX3245EEAI | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3245EEAI.pdf | |
| DS36950VX/NOPB | 4/4 Transceiver Half RS422, RS485 20-PLCC (9x9) | DS36950VX/NOPB.pdf | |
| N74F07D,602 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Collector Output 14-SO | N74F07D,602.pdf | |
| 74AUP1G98L6X | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-MicroPak | 74AUP1G98L6X.pdf | |
| LB11867FV-MPB-E | Motor Driver Parallel 16-SSOP | LB11867FV-MPB-E.pdf | |
| ADM6348-41ARTZ-R7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | ADM6348-41ARTZ-R7.pdf | |
| TL432BCPK | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.5% 100mA TO-243AA | TL432BCPK.pdf | |
| S-8338AAIA-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338AAIA-T8T1G.pdf |