| Manufacturer Part Number: | 1N485A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 180V 100mA (DC) Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N485A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N485A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 180V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25nA @ 180V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N485A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N485A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N485A is new and unused, you can buy 1N485A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N485A.
| DSB30C60PB | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220-3 | DSB30C60PB.pdf | |
| PBSS5350S,126 | TRANS PNP 50V 3A TO92 | PBSS5350S,126.pdf | |
| IPI70N10S3L12AKSA1 | MOSFET N-CH 100V 70A TO262-3 | IPI70N10S3L12AKSA1.pdf | |
| ZXM62N03E6TA | MOSFET N-CH 30V 3.2A SOT-23-6 | ZXM62N03E6TA.pdf | |
| NTD4906NAT4G | MOSFET N-CH 30V 54A SGL DPAK | NTD4906NAT4G.pdf | |
| 8N3SV75FC-0106CDI | VCXO IC 125.009375MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0106CDI.pdf | |
| TLC2552IDGKG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 8-VSSOP | TLC2552IDGKG4.pdf | |
| LTC2364IMS-16#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2364IMS-16#TRPBF.pdf | |
| AX1000-CQ352M | IC FPGA 198 I/O 352CQFP | AX1000-CQ352M.pdf | |
| LC88F58B0AU-SQFPH | Xstormy16 - Microcontroller IC 16-Bit 12MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-SQFP (10x10) | LC88F58B0AU-SQFPH.pdf | |
| MC74VHC245DTG | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74VHC245DTG.pdf | |
| SN74ALS870DWG4 | IC REGISTER, BI-DIRECT DL 24SOIC | SN74ALS870DWG4.pdf | |
| MX29LV400CTTI-90G | IC FLASH 4MBIT 90NS 48TSOP | MX29LV400CTTI-90G.pdf | |
| TPS3824-25DBVT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3824-25DBVT.pdf | |
| AD586JNZ | Series Voltage Reference IC ±0.4% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | AD586JNZ.pdf |