| Manufacturer Part Number: | 1N486B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 250V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N486B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N486B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 225V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N486B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N486B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N486B_T50A is new and unused, you can buy 1N486B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N486B_T50A.
| GBJ1502-F | RECT BRIDGE GPP 200V 15A GBJ | GBJ1502-F.pdf | |
| MBRB2535CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB2535CT-E3/45.pdf | |
| MKP1V120RLG | Diac/Sidac Thyristor 110 ~ 130V 900mA Axial | MKP1V120RLG.pdf | |
| DTC143EETL | TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 | DTC143EETL.pdf | |
| 2N5952 | RF Mosfet N-Channel JFET 15V 1kHz TO-92-3 | 2N5952.pdf | |
| PCF8591T/2,518 | ADC, DAC 8 bit 11.1k I²C, Serial 16-SO | PCF8591T/2,518.pdf | |
| DS2003TM/NOPB | 6/0 Driver 16-SOIC | DS2003TM/NOPB.pdf | |
| MAX3480EAEPI+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 28-PDIP | MAX3480EAEPI+.pdf | |
| PC16550DVX/NOPB | IC RCVR/TX UNIVER W/FIFO 44-PLCC | PC16550DVX/NOPB.pdf | |
| ADA4077-2BRZ | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | ADA4077-2BRZ.pdf | |
| TLC274INE4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | TLC274INE4.pdf | |
| MC100EP16FDG | IC RCVR/DRVR ECL DIFF 5V 8SOIC | MC100EP16FDG.pdf | |
| XC6121E749MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121E749MR-G.pdf | |
| X5168PZ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5168PZ.pdf | |
| MIC5200-3.3BS TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA SOT-223 | MIC5200-3.3BS TR.pdf |