| Manufacturer Part Number: | 1N4896A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4896A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4896A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4896A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4896A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4896A is new and unused, you can buy 1N4896A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4896A.
| MBRB41H100CTT4G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB41H100CTT4G.pdf | |
| 8N3QV01KG-1065CDI8 | VCXO IC 212.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-1065CDI8.pdf | |
| M2GL090TS-1FG676 | IC FPGA 425 I/O 676FBGA | M2GL090TS-1FG676.pdf | |
| ZGP323LEP2008C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323LEP2008C.pdf | |
| P89V51RD2FA,512 | 8051 89V Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | P89V51RD2FA,512.pdf | |
| LM3S328-EGZ25-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S328-EGZ25-C2T.pdf | |
| ISD1210S | Voice Record/Playback IC Multiple Message 10 Sec Pushbutton 28-SOIC | ISD1210S.pdf | |
| TDA1519CSP/N3C,118 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class B 9-SMS | TDA1519CSP/N3C,118.pdf | |
| LT1632CS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1632CS8#PBF.pdf | |
| SN74CBT16244DL | Bus Switch 4 x 1:1 48-SSOP | SN74CBT16244DL.pdf | |
| SN74FB2041ARCG3 | IC TXRX 7BIT TTL/BTL 52-QFP | SN74FB2041ARCG3.pdf | |
| S29PL032J60BFI120 | IC FLASH MEM 32MBIT 48FBGA | S29PL032J60BFI120.pdf | |
| IS62WV102416BLL-25TLI | IC SRAM 16MBIT 25NS 48TSOP | IS62WV102416BLL-25TLI.pdf | |
| AT93C46-10SU-1.8 SL383 | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC | AT93C46-10SU-1.8 SL383.pdf | |
| ISL6613ECBZ | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC | ISL6613ECBZ.pdf |