| Manufacturer Part Number: | 1N4897A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4897A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4897A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4897A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4897A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4897A is new and unused, you can buy 1N4897A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4897A.
| FQPF13N50T | MOSFET N-CH 500V 12.5A TO-220F | FQPF13N50T.pdf | |
| LTC1290BCN#PBF | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 50k Serial, Parallel 20-PDIP | LTC1290BCN#PBF.pdf | |
| EP1C12Q240C7 | IC FPGA 173 I/O 240QFP | EP1C12Q240C7.pdf | |
| USB2513BT-I/M2 | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 36-SQFN (6x6) | USB2513BT-I/M2.pdf | |
| NLVHCT366ADTR2G | Buffer, Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 16-TSSOP | NLVHCT366ADTR2G.pdf | |
| MT47H1G4WTR-25E:C TR | IC DDR2 SDRAM 4GBIT 2.5NS FBGA | MT47H1G4WTR-25E:C TR.pdf | |
| LTC3410ESC6-1.65#TRMPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.65V 1 Output 300mA 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 | LTC3410ESC6-1.65#TRMPBF.pdf | |
| S-1333D11-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 250mA SOT-23-5 | S-1333D11-M5T1U3.pdf | |
| S-L2980A17MC-TF-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 150mA SOT-23-5 | S-L2980A17MC-TF-G.pdf | |
| S-13A1G21-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 1A 6-HSOP | S-13A1G21-E6T1U3.pdf |