| Manufacturer Part Number: | 1N4898A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4898A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4898A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4898A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4898A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4898A is new and unused, you can buy 1N4898A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4898A.
| 1N5402-G | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD | 1N5402-G.pdf | |
| R7200806XXOO | Diode Standard 800V 600A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R7200806XXOO.pdf | |
| FGH30S150P | IGBT 1500V 60A 500W Through Hole TO-247 | FGH30S150P.pdf | |
| NB6HQ14MMNTXG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 5GHz 16-VFQFN Exposed Pad | NB6HQ14MMNTXG.pdf | |
| CY7B993V-2AXCT | IC CLK BUFF 18OUT 100MHZ 100LQFP | CY7B993V-2AXCT.pdf | |
| 8N4SV76AC-0166CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0166CDI8.pdf | |
| MAX534BCPE+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-PDIP | MAX534BCPE+.pdf | |
| 10AX066N3F40I2SGES | IC FPGA 588 I/O 1517FCBGA | 10AX066N3F40I2SGES.pdf | |
| ATSAMD21J18A-AF | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | ATSAMD21J18A-AF.pdf | |
| MB91F526FSCPMC-GS-ERE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB91F526FSCPMC-GS-ERE2.pdf | |
| MB96F385YSAPMC-GE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F385YSAPMC-GE2.pdf | |
| MAX3467CPA+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-PDIP | MAX3467CPA+.pdf | |
| THS4509RGTTG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 16-QFN (3x3) | THS4509RGTTG4.pdf | |
| W948D2FBJX5I | IC LPDDR SDRAM 256MBIT 90VFBGA | W948D2FBJX5I.pdf | |
| 71V30L35TFGI8 | IC SRAM 8KBIT 35NS 64TQFP | 71V30L35TFGI8.pdf |