| Manufacturer Part Number: | 1N4901A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4901A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4901A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4901A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4901A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4901A is new and unused, you can buy 1N4901A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4901A.
| R7222205ASOO | Diode Standard 2200V (2.2kV) 500A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R7222205ASOO.pdf | |
| BZX84B5V1-7-F | Zener Diode 5.1V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23 | BZX84B5V1-7-F.pdf | |
| NSBC123JDXV6T1G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBC123JDXV6T1G.pdf | |
| IPU50R2K0CEAKMA1 | MOSFET N-CH 500V 2.4A TO-251 | IPU50R2K0CEAKMA1.pdf | |
| 8N3QV01AG-0019CDI | VCXO IC 155.52MHz, 161.132MHz, 669.3266MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N3QV01AG-0019CDI.pdf | |
| MCP79410T-I/ST | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | MCP79410T-I/ST.pdf | |
| LTC1609ISW#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 3 Input 1 SAR 20-SOIC | LTC1609ISW#TRPBF.pdf | |
| MAX5725BAUP+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP | MAX5725BAUP+T.pdf | |
| ISPLSI 2128VE-135LBN208 | IC CPLD 128MC 7.5NS 208FBGA | ISPLSI 2128VE-135LBN208.pdf | |
| A54SX32A-2FGG484I | IC FPGA 249 I/O 484FBGA | A54SX32A-2FGG484I.pdf | |
| M30833FJGP#U5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/83 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30833FJGP#U5.pdf | |
| M29W160ET90N6 | IC FLASH 16MBIT 90NS 48TSOP | M29W160ET90N6.pdf | |
| XC6122C543MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122C543MR-G.pdf | |
| LTC3562EUD#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 0.425V (0.6V) 4 Output 400mA, 600mA 20-WFQFN Exposed Pad | LTC3562EUD#PBF.pdf | |
| S-1701B3430-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701B3430-U5T1G.pdf |