| Manufacturer Part Number: | 1N4902A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4902A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4902A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4902A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4902A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4902A is new and unused, you can buy 1N4902A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4902A.
| DB3S308F0L | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 30V 100mA Surface Mount SC-89, SOT-490 | DB3S308F0L.pdf | |
| CLL4734A TR | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Surface Mount MELF | CLL4734A TR.pdf | |
| T72H043554DN | SCR 400V 550A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T72H043554DN.pdf | |
| BUK7909-75AIE,127 | MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB | BUK7909-75AIE,127.pdf | |
| IRL2505STRR | MOSFET N-CH 55V 104A D2PAK | IRL2505STRR.pdf | |
| ISL12027IVZ-T | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | ISL12027IVZ-T.pdf | |
| ATMEGA2561-16MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 256KB (128K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA2561-16MU.pdf | |
| STR755FV2T6 | ARM7® STR7 Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH | STR755FV2T6.pdf | |
| MC9S12HZ64CAA | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12HZ64CAA.pdf | |
| PK40X256VMD100 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K40 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13) | PK40X256VMD100.pdf | |
| P5020NSN7MMB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 2 Core, 64-Bit 2.0GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5020NSN7MMB.pdf | |
| SN74LVC1G04DBVTG4 | Inverter IC 1 Channel SOT-23-5 | SN74LVC1G04DBVTG4.pdf | |
| S29GL256P11FFIS42 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 64BGA | S29GL256P11FFIS42.pdf | |
| MIC94355-4YCS-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 500mA 6-WLCSP (0.84x1.32) | MIC94355-4YCS-TR.pdf | |
| EL7571CM-T13 | - Controller, Intel Pentium® II, Pro Voltage Regulator IC 2 Output 20-SO | EL7571CM-T13.pdf |