| Manufacturer Part Number: | 1N4904A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4904A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4904A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4904A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4904A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4904A is new and unused, you can buy 1N4904A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4904A.
| SMZG3803B-E3/5B | Zener Diode 39V 1.5W ±5% Surface Mount DO-215AA (SMBG) | SMZG3803B-E3/5B.pdf | |
| IXTT52N30P | MOSFET N-CH 300V 52A TO-268 | IXTT52N30P.pdf | |
| BF247A | JFET N-Channel 25V 30mA @ 15V 350mW Through Hole TO-92-3 | BF247A.pdf | |
| MAX11634EEE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX11634EEE+.pdf | |
| A3PE600-2PQ208I | IC FPGA 147 I/O 208QFP | A3PE600-2PQ208I.pdf | |
| R7FS7G27G3A01CFB#AA0 | ARM® Cortex®-M4 Synergy S7 Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | R7FS7G27G3A01CFB#AA0.pdf | |
| PIC16CE625-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16CE625-04I/SS.pdf | |
| MCHC908GR8AMFAE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 7.5KB (7.5K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MCHC908GR8AMFAE.pdf | |
| TLV3701CDBVT | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail SOT-23-5 | TLV3701CDBVT.pdf | |
| MC74AC374DTR2 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | MC74AC374DTR2.pdf | |
| UA78L12ACDRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 100mA 8-SOIC | UA78L12ACDRG4.pdf |