| Manufacturer Part Number: | 1N4905A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4905A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4905A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4905A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4905A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4905A is new and unused, you can buy 1N4905A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4905A.
| GP10-4005E-M3/54 | DIODE GEN PURP 500V 1A DO204AL | GP10-4005E-M3/54.pdf | |
| BZX79-C51,113 | Zener Diode 51V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C51,113.pdf | |
| CPH3116-TL-E | TRANS PNP 50V 1A CPH3 | CPH3116-TL-E.pdf | |
| M2041-13-622.0800 | IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC | M2041-13-622.0800.pdf | |
| 74LV4799N,112 | Timer Control IC 100kHz 16-DIP (0.300", 7.62mm) | 74LV4799N,112.pdf | |
| TLV320DAC23IRHD | DAC, Audio 24 bit 8k ~ 96k I²S, SPI 28-VQFN (5x5) | TLV320DAC23IRHD.pdf | |
| MCP4261T-103E/ST | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MCP4261T-103E/ST.pdf | |
| C161SLM3VAABXUMA1 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 80-MQFP (14x14) | C161SLM3VAABXUMA1.pdf | |
| MC68331CFC16B1 | CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 16MHz ROMless 132-PQFP (24.13x24.13) | MC68331CFC16B1.pdf | |
| MAX14531EEWC+T | IC USB SWITCH DP3T 12WLP | MAX14531EEWC+T.pdf | |
| ADG1613BRUZ-REEL7 | 4 Circuit IC Switch 1:1 1.1 Ohm 16-TSSOP | ADG1613BRUZ-REEL7.pdf | |
| MAX7300AAI+ | I/O Expander 28 I²C 400kHz 28-SSOP | MAX7300AAI+.pdf | |
| TPA0223DGQ | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 10-MSOP-PowerPad | TPA0223DGQ.pdf | |
| TLV2422AQDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2422AQDRG4.pdf | |
| BH76906GU-E2 | IC VIDEO DRIVER CAP-LESS 8WLCSP | BH76906GU-E2.pdf |