| Manufacturer Part Number: | 1N4906A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4906A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4906A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4906A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4906A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4906A is new and unused, you can buy 1N4906A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4906A.
| ICS858020AKLF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 3.2GHz 16-VFQFN Exposed Pad | ICS858020AKLF.pdf | |
| LTC6995IDCB-1#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 29.1µHz ~ 977Hz 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6995IDCB-1#TRMPBF.pdf | |
| AD5253BRU100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP | AD5253BRU100.pdf | |
| EPM7064LC44-12 | IC CPLD 64MC 12NS 44PLCC | EPM7064LC44-12.pdf | |
| P87C51FB-4B,557 | 8051 87C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) OTP 44-PQFP (10x10) | P87C51FB-4B,557.pdf | |
| 89HPES24T6ZGBX | Switch Interfacing Interface 420-SBGA (27x27) | 89HPES24T6ZGBX.pdf | |
| 72V3660L7-5PFGI | IC FIFO SS 4096X36 7-5NS 128TQFP | 72V3660L7-5PFGI.pdf | |
| CD4076BM96G4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC | CD4076BM96G4.pdf | |
| TC4429VMF | IC MOSFET DRIVER 6A HS 8DFN | TC4429VMF.pdf | |
| MAX5063DASA | IC MOSFET DRIVER 8-SOIC | MAX5063DASA.pdf | |
| TPS3808G33MDBVREP | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | TPS3808G33MDBVREP.pdf | |
| XC6122C326ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C326ER-G.pdf | |
| XC6122D533ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D533ER-G.pdf | |
| LP2985IM5-4.5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 150mA SOT-23-5 | LP2985IM5-4.5.pdf |