| Manufacturer Part Number: | 1N4909A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4909A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4909A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4909A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4909A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4909A is new and unused, you can buy 1N4909A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4909A.
| VS-82CNQ030APBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 40A Chassis Mount D-61-8 | VS-82CNQ030APBF.pdf | |
| BAV99UE6327HTSA1 | Diode Array 2 Pair Series Connection Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount SC-74, SOT-457 | BAV99UE6327HTSA1.pdf | |
| DS135AE | Diode Standard 100V 1A Through Hole | DS135AE.pdf | |
| TLZ3V9-GS08 | Zener Diode 3.9V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ3V9-GS08.pdf | |
| GDZ2V4B-E3-18 | Zener Diode 2.4V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ2V4B-E3-18.pdf | |
| SMAJ4750AE3/TR13 | Zener Diode 27V 2W ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4750AE3/TR13.pdf | |
| PM600DVA060 | Power Driver Module IGBT 1 Phase Inverter 600V 600A Module | PM600DVA060.pdf | |
| APT11N80KC3G | MOSFET N-CH 800V 11A TO-220 | APT11N80KC3G.pdf | |
| 8N4DV85KC-0178CDI8 | VCXO IC 800MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0178CDI8.pdf | |
| 8N3DV85BC-0038CDI | VCXO IC 155.52MHz, 166.62857MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0038CDI.pdf | |
| XMC4100F64F128ABXQMA1 | ARM® Cortex®-M4 XMC4000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH PG-LQFP-64-19 | XMC4100F64F128ABXQMA1.pdf | |
| 5CSEBA4U19C7N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SE FPGA - 40K Logic Elements 64KB 800MHz 484-UBGA (19x19) | 5CSEBA4U19C7N.pdf | |
| SN74AUP1G126DCKR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | SN74AUP1G126DCKR.pdf | |
| IR2153S | IC DRVR HALF BRDG SELF-OSC 8SOIC | IR2153S.pdf | |
| PI2127-01-LGIZ | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 17-LGA (7x8) | PI2127-01-LGIZ.pdf |