| Manufacturer Part Number: | 1N4910A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4910A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4910A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4910A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4910A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4910A is new and unused, you can buy 1N4910A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4910A.
| 10BQ030 | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount SMB | 10BQ030.pdf | |
| CMOZ6V8 TR | Zener Diode 6.8V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | CMOZ6V8 TR.pdf | |
| BD744B-S | TRANS PNP 80V 15A | BD744B-S.pdf | |
| DTA044TEBTL | TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 | DTA044TEBTL.pdf | |
| 5V49EE904NLGI | IC PLL CLK GEN 200MHZ 32VFQFN | 5V49EE904NLGI.pdf | |
| 8N3QV01LG-1115CDI8 | VCXO IC 175MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1115CDI8.pdf | |
| MAX158ACWI | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Flash 28-SOIC W | MAX158ACWI.pdf | |
| AD7545AKPZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PLCC (9x9) | AD7545AKPZ-REEL.pdf | |
| PIC18F85K90-I/PTRSL | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F85K90-I/PTRSL.pdf | |
| MB96F346RSAPMCR-GS-N2E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F346RSAPMCR-GS-N2E2.pdf | |
| C8051F133 | 8051 C8051F13x Microcontroller IC 8-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F133.pdf | |
| Z8F0123SH005EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0123SH005EG.pdf | |
| OPA2316IDRGT | CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SON (3x3) | OPA2316IDRGT.pdf | |
| MAX4453ESA+T | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4453ESA+T.pdf | |
| SN74BCT245NSR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74BCT245NSR.pdf |