| Manufacturer Part Number: | 1N4912A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4912A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4912A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4912A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4912A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4912A is new and unused, you can buy 1N4912A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4912A.
| SK35B-LTP | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AA | SK35B-LTP.pdf | |
| V12P45-M3/86A | Diode Schottky 45V 4.3A Surface Mount TO-277A (SMPC) | V12P45-M3/86A.pdf | |
| AZ23C43-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 43V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C43-HE3-08.pdf | |
| BZX84C18ET1 | Zener Diode 18V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C18ET1.pdf | |
| SMBG5924BE3/TR13 | Zener Diode 9.1V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5924BE3/TR13.pdf | |
| AOT9N70 | MOSFET N-CH 700V 9A TO220 | AOT9N70.pdf | |
| IRG4IBC30UDPBF | IGBT 600V 17A 45W Through Hole TO-220AB Full-Pak | IRG4IBC30UDPBF.pdf | |
| 9DBU0731AKLF | IC BUFFER 7OUTPUT 1.5V 40MLF | 9DBU0731AKLF.pdf | |
| ABFT-40.000MHZ-T2 | IC FREQ XLATOR JITTER ATTEN | ABFT-40.000MHZ-T2.pdf | |
| LT1101CN8#PBF | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | LT1101CN8#PBF.pdf | |
| CBT6800PW,118 | Bus Switch 10 x 1:1 24-TSSOP | CBT6800PW,118.pdf | |
| ADP2370ACPZ-3.0-R7 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3V 1 Output 800mA 8-WFDFN Exposed Pad, CSP | ADP2370ACPZ-3.0-R7.pdf | |
| NCP186AMX330TAG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A 8-XDFN (1.6x1.2) | NCP186AMX330TAG.pdf |