| Manufacturer Part Number: | 1N4916A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4916A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4916A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 600 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4916A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4916A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4916A is new and unused, you can buy 1N4916A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4916A.
| DFLS230LQ-7 | DIODE SCHOTTKY 30V 2A POWERDI123 | DFLS230LQ-7.pdf | |
| SMBG5361CE3/TR13 | Zener Diode 27V 5W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5361CE3/TR13.pdf | |
| JANTXV1N4101D-1 | Zener Diode 8.2V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4101D-1.pdf | |
| JANTX2N3735 | TRANS NPN 40V 1.5A | JANTX2N3735.pdf | |
| AD2S82ALPZ | R/D Converter 10, 12, 14, 16 bit Parallel 44-PLCC (16.59x16.59) | AD2S82ALPZ.pdf | |
| MB9BF567MPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B560R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 800KB (800K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | MB9BF567MPMC1-G-JNE2.pdf | |
| 89H32H8G2ZCBLG | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32H8G2ZCBLG.pdf | |
| SN74ABT651NSRG4 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | SN74ABT651NSRG4.pdf | |
| MAX1898EUB41+ | IC CHARGER LI+ SNGL 10-UMAX | MAX1898EUB41+.pdf | |
| NCP1522BSNT1G | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | NCP1522BSNT1G.pdf |