| Manufacturer Part Number: | 1N4917A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4917A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4917A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 600 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4917A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4917A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4917A is new and unused, you can buy 1N4917A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4917A.
| CDLL5530A | Zener Diode 10V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL5530A.pdf | |
| BCP55-16,115 | TRANS NPN 60V 1A SOT-223 | BCP55-16,115.pdf | |
| IPB60R125C6 | MOSFET N-CH 600V 30A TO263 | IPB60R125C6.pdf | |
| 8N4Q001EG-0046CDI8 | Clock Oscillator IC 200MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0046CDI8.pdf | |
| DAC7734ECG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 48-SSOP | DAC7734ECG4.pdf | |
| PIC24HJ64GP504-I/ML | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC24HJ64GP504-I/ML.pdf | |
| MAX9654AUB+ | IC AMP FILTER W/SHUTDOWN 10-UMAX | MAX9654AUB+.pdf | |
| MC74ACT540DWR2G | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74ACT540DWR2G.pdf | |
| 93LC46B-I/SN | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC46B-I/SN.pdf | |
| BD750L5FP-CE2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA TO-252-3 | BD750L5FP-CE2.pdf | |
| TPS65100PWPR | - Controller, TFT LCD Voltage Regulator IC 4 Output 24-HTSSOP | TPS65100PWPR.pdf | |
| ADP3163JRUZ-REEL | - Controller, Intel Pentium® IV Voltage Regulator IC 1 Output 20-TSSOP | ADP3163JRUZ-REEL.pdf |