| Manufacturer Part Number: | 1N4918A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4918A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4918A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 600 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4918A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4918A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4918A is new and unused, you can buy 1N4918A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4918A.
| EGL41DHE3/96 | DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB | EGL41DHE3/96.pdf | |
| IDB12E120ATMA1 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 28A (DC) Surface Mount PG-TO263-3-2 | IDB12E120ATMA1.pdf | |
| 2SD1835S-AA | TRANS NPN 50V 2A NP | 2SD1835S-AA.pdf | |
| RN1302SU,LF | TRANS PREBIAS NPN 0.1W USM | RN1302SU,LF.pdf | |
| DDTC124GUA-7 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | DDTC124GUA-7.pdf | |
| IRLML6302TR | MOSFET P-CH 20V 780MA SOT-23 | IRLML6302TR.pdf | |
| 10AX057K3F35I2SG | IC FPGA 396 I/O 1152FCBGA | 10AX057K3F35I2SG.pdf | |
| LFECP6E-3FN256C | IC FPGA 195 I/O 256FBGA | LFECP6E-3FN256C.pdf | |
| AD8146ACPZ-R2 | IC DRIVER TRPL DIFF VID 24LFCSP | AD8146ACPZ-R2.pdf | |
| M29W256GSH70ZS6F | IC FLASH 256MBIT 70NS 64FBGA | M29W256GSH70ZS6F.pdf | |
| CY14B101K-SP35XI | IC NVSRAM 1MBIT 35NS 48SSOP | CY14B101K-SP35XI.pdf | |
| MT46H16M32LFCM-6:B TR | IC LPDDR SDRAM 512MBIT 90VFBGA | MT46H16M32LFCM-6:B TR.pdf | |
| S-1000N33-I4T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-1000N33-I4T1G.pdf | |
| S-1172B35-E6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 1A 6-HSOP | S-1172B35-E6T1G.pdf |