| Manufacturer Part Number: | 1N4923A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4923A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4923A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4923A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4923A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4923A is new and unused, you can buy 1N4923A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4923A.
| 1N5337CE3/TR12 | Zener Diode 4.7V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5337CE3/TR12.pdf | |
| SP8M10TB | MOSFET N/P-CH 30V 7A/4.5A 8SOIC | SP8M10TB.pdf | |
| JAN2N6764 | MOSFET N-CH TO-204AE TO-3 | JAN2N6764.pdf | |
| CY7B9911-5JC | IC CLK BUFF SKEW 8OUT 32PLCC | CY7B9911-5JC.pdf | |
| DAC0830LCN/NOPB | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 20-DIP | DAC0830LCN/NOPB.pdf | |
| CY37256P208-83NXC | IC CPLD 256MC 15NS 208BQFP | CY37256P208-83NXC.pdf | |
| LC4256ZC-45T100C | IC CPLD 256MC 4.5NS 100TQFP | LC4256ZC-45T100C.pdf | |
| MC9S08AC128MLKE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | MC9S08AC128MLKE.pdf | |
| MB90020PMT-GS-395 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-395.pdf | |
| CS8130-CSZ | Interface 20-SSOP | CS8130-CSZ.pdf | |
| TLC27L4BIDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC27L4BIDRG4.pdf | |
| HV9910BLG-G | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 8-SOIC | HV9910BLG-G.pdf | |
| LM317T/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 37 V 1.5A TO-220-3 | LM317T/NOPB.pdf | |
| AP2138N-2.8TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 250mA SOT-23-3 | AP2138N-2.8TRG1.pdf | |
| MIC5209-2.5YU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA TO-263-5 | MIC5209-2.5YU.pdf |