| Manufacturer Part Number: | 1N4926A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4926A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4926A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4926A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4926A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4926A is new and unused, you can buy 1N4926A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4926A.
| SMBJ5338B/TR13 | Zener Diode 5.1V 5W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5338B/TR13.pdf | |
| 2EZ18D5-TP | Zener Diode 18V 2W ±5% Through Hole DO-41 | 2EZ18D5-TP.pdf | |
| LMK04806BISQE/NOPB | IC CLOCK DUAL PLL 64WQFN | LMK04806BISQE/NOPB.pdf | |
| P3P8211AG-08CR | IC CLK GEN EMI MODULATOR 8-WDFN | P3P8211AG-08CR.pdf | |
| EP4CGX30BF14I7N | IC FPGA 72 I/O 169FBGA | EP4CGX30BF14I7N.pdf | |
| PIC16C55T-RC/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SOIC | PIC16C55T-RC/SO.pdf | |
| CY8C3445AXE-107 | 8051 PSOC® 3 CY8C34xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3445AXE-107.pdf | |
| ADG729BRU-REEL | 2 Circuit IC Switch 4:1 4.5 Ohm 16-TSSOP | ADG729BRU-REEL.pdf | |
| LT1125CN#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | LT1125CN#PBF.pdf | |
| AD8138ARM | ADC Driver IC Data Acquisition 8-MSOP | AD8138ARM.pdf | |
| CY7C2562XV18-450BZXC | IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA | CY7C2562XV18-450BZXC.pdf | |
| CY7C1513KV18-250BZC | IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1513KV18-250BZC.pdf | |
| SST26VF016BA-104I/SM | IC FLASH 16MBIT | SST26VF016BA-104I/SM.pdf | |
| LP8556TMX-E04/NOPB | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 20mA 20-DSBGA | LP8556TMX-E04/NOPB.pdf | |
| MAX6310EUK46D3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6310EUK46D3+T.pdf |