| Manufacturer Part Number: | 1N4928A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4928A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4928A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4928A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4928A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4928A is new and unused, you can buy 1N4928A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4928A.
| GBPC25005W-G | RECTIFIER BRIDGE 25A 50V GBPC-W | GBPC25005W-G.pdf | |
| JANTX1N5416 | DIODE GEN PURP 100V 3A AXIAL | JANTX1N5416.pdf | |
| 2SA1593T-E | TRANS PNP 100V 2A TP | 2SA1593T-E.pdf | |
| DTA123JKA-TP | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3L | DTA123JKA-TP.pdf | |
| STI90N4F3 | MOSFET N-CH 40V 80A I2PAK | STI90N4F3.pdf | |
| IRFBC40LCSTRL | MOSFET N-CH 600V 6.2A D2PAK | IRFBC40LCSTRL.pdf | |
| AD5302BRMZ-REEL | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | AD5302BRMZ-REEL.pdf | |
| TMS320DM8165SCYG | IC DGTL MEDIA PROCESSR 1031FCBGA | TMS320DM8165SCYG.pdf | |
| A42MX16-VQ100A | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A42MX16-VQ100A.pdf | |
| SN74BCT2240NE4 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74BCT2240NE4.pdf | |
| NB7L72MMNTXG | Crosspoint Switch 1 x 2:2 16-QFN (3x3) | NB7L72MMNTXG.pdf | |
| 25C080T/SN | IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC | 25C080T/SN.pdf | |
| CY14B116L-ZS25XIT | IC NVSRAM 16MBIT X8 25NS 44TSOP | CY14B116L-ZS25XIT.pdf | |
| LTC1558CS8-5#TRPBF | Battery Power Management IC Nickel Cadmium 8-SOIC | LTC1558CS8-5#TRPBF.pdf | |
| SG3525AP013TR | Buck, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SO | SG3525AP013TR.pdf |