| Manufacturer Part Number: | 1N4929A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4929A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4929A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 36 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4929A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4929A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4929A is new and unused, you can buy 1N4929A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4929A.
| S2B | DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA | S2B.pdf | |
| BAR63V-03-G3-08 | DIODE RF PIN DUAL CC SOT323 | BAR63V-03-G3-08.pdf | |
| 1N5334AE3/TR12 | Zener Diode 3.6V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5334AE3/TR12.pdf | |
| CLA5E1200UC | SCR 1200V 7.8A Standard Recovery Surface Mount TO-252AA | CLA5E1200UC.pdf | |
| ICS953008BFT | Intel CPU, PCI Express (PCIe) PC Clock IC 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) | ICS953008BFT.pdf | |
| MC10EP195FAR2 | Delay Line IC Programmable 1024 Tap 2.2ns ~ 12.2ns 32-LQFP | MC10EP195FAR2.pdf | |
| 8N3DV85AC-0034CDI | VCXO IC 155.52MHz, 167.3316MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0034CDI.pdf | |
| ADC081S051CISDX/NOPB | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 6-WSON (2.2x2.5) | ADC081S051CISDX/NOPB.pdf | |
| A54SX08A-1TQG144 | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | A54SX08A-1TQG144.pdf | |
| PIC12LF1572T-I/MF | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-DFN (3x3) | PIC12LF1572T-I/MF.pdf | |
| MC68HC908EY16CFA | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC68HC908EY16CFA.pdf | |
| MC9S08AC16MBE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 42-PSDIP | MC9S08AC16MBE.pdf | |
| DS229N+ | 3/3 Transceiver Full RS232 20-PDIP | DS229N+.pdf | |
| ISL3297EFRTZ-T | 1/0 Driver RS422, RS485 8-TDFN (2x3) | ISL3297EFRTZ-T.pdf | |
| TW2965-LA2-CR | Video Decoder, Audio Codec IC Audio, Video 128-LQFP (20x14) | TW2965-LA2-CR.pdf |